عاشـــورا(تقدیم به حضرت زهـــــــرا(س))
آشنایی با حاضران وجوانان وکودکان وشهدای نهضت عاشورا
جمعه ٢ فروردین ۱۳٩٢ :: ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ::  نويسنده : shima tahsiri

عاشورا ؛ راز خلقت

روز دهم ماه محرم ـ معروف به روز عاشورا ـ عظیم‏ترین روز سوگوارى و ماتم در فرهنگ اسلامی به شمار می‏رود.
در دهمین روز ماه محرم الحرام سال 61 هجری قمری (مقارن با اکتبر سال 680 میلادی) بزرگ‏ترین فاجعه در حق اهل بیت پیامبر (ص) انجام ‏گرفت و امام حسین بن علی (ع) به همراه بیش از صد نفر از خاندان و یارانش به شکل دردناکی به شهادت رسیدند.

امام حسین‏(ع) که به دعوت اهل کوفه به سوی مردم این شهر شتافته بود تا با کمک آنان ظلم را ریشه‏کن کند، پیش از رسیدن به کوفه، با پیمان‏شکنی مردم این شهر، در "سرزمین کربلا" به محاصره‏ نیروهاى دشمن درآمد. امام و خاندان و اصحابش، چون حاضر نشدند ذلت تسلیم و بیعت با حکومت غاصب وظالم یزیدى را بپذیرند، با لب تشنه و با رشادتى شگفت، تا آخرین نفر جنگیدند و به شهادت رسیدند. بازماندگان و بانوان آن حضرت(ع) نیز به اسارت نیروهاى ظلمت درآمدند.


  • عاشورا ؛ روز سوگواری انبیاء و صالحان

مصیبت عاشورا آنقدر بزرگ و سوزناک است که چه قبل از رخ دادن آن و چه بعد از آن، انبیاء و صالحان و نیکوکاران به یاد آن گریسته و سوگواری کرده‏اند.

از امام باقر(ع) روایت شده است که: ام سلمه بر پیامبر وارد شد و دید که حسین بر سینه رسول‏الله نشسته است و آن حضرت هم می‏گرید. پیامبر(ص) با دیدن ام سلمه فرمود: «ای ام سلمه! اینک این جبرئیل است که به من خبر می‏دهد که این فرزند کشته خواهد شد...»

امام ‏صادق(ع) فرمود: «و اما یوم عاشورا فیوم اصیب فیه الحسین(ع‏) صریعاً بین اصحابه واصحابه حوله صرعى عراة‏» یعنی: «عاشورا روزى است که حسین(ع) در میان یارانش کشته برزمین افتاد، و یاران او نیز پیرامون او به خاک افتادند در حالی که از جور دشمنان، عریان بودند».

امام رضا(ع) فرمود: «من ‏کان عاشورا یوم مصیبته و بکائه جعل الله عز و جل یوم القیامة یوم فرحه و سروره‏» یعنی: «هرکس را که عاشورا روز مصیبت و اندوه و گریه باشد،خداوند قیامت را روز شادى او قرارمى‏دهد».

  • عاشورا ؛ روز ماتم پیروان اهل بیت(ع)

پیروان اهل بیت رسالت نیز به پیروی از پیشوایان خود، چهارده قرن است که یاد این روز را زنده مى‏دارند؛ در این روز به سوگ مى‏نشینند؛ مجلس عزا برپا مى‏کنند؛ بر شهدای آن مى‏گریند؛ و آن حضرت را زیارت مى‏نمایند.

در دوران سلطه امویان و عباسیان، ظالمان و دشمنان اهل بیت(ع) اجازه مراسم رسمى و گسترده درسوگ امام حسین(ع) را نمى‏دادند؛ اما هر جا که شیعیان قدرت و فرصتى یافته‏اند، سوگوارى پرشور و دامنه‏دارى در ایام عاشورا به راه انداخته‏اند. آنان همچنین آداب این روز را رعایت کرده و می‏کنند؛ مانند: داشتن حالت صاحبان عزا و ماتم، ترک لذت‏ها، به دنبال کار نرفتن، چیزى براى خانه ‏ذخیره نکردن، پرداختن به سوگوارى و گریه و تباکی، تا ظهر چیزى نخوردن و نیاشامیدن، انجام زیارت عاشورا و ...

  • عاشورا ؛ نماد آزادگی و مقاومت

عاشورا ـ علاوه بر آن که روز بزرگ عزا و ماتم است ـ از قرن‏ها پیش تاکنون به عنوان تجلى جنگ حق و باطل، و روز فداکارى و جانبازى در راه دین و عقیده شناخته شده و الهام‏بخش آزادگان و آزادیخواهان مسلمان و غیرمسلمان بوده است.

همانگونه که امام حسین بن على(ع) در این روز، با یارانى‏ اندک ولى با ایمان و صلابت و عزتى شکوهمند، با سپاه سنگدل و پرشمار یزید به مقابله برخاست و کربلا را به صحنه همیشه زنده عشق و حماسه و حریت مبدل ساخت، آزادگان جهان نیز برای مبارزه با غاصبان و ستمگران، به عده و عُده خویش نمی‏نگرند و سر از پا نمی‏شناسند.

عاشورا گر چه یک روز بود،اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت‏ کشیده شد و چنان در عمق وجدان‏ها و دل‏ها اثر گذاشت که از همان روز، قیام‏های پی در پی برای مبارزه با ظلم و ظالمان ـ با نام و الهام حسین ـ برپا شده است.موضوع مطلب :


درباره وبلاگ
shima tahsiri
کنیز بانو زینب(س)
موضوعات
 
نويسندگان
صفحات وبلاگ
RSS Feed

یا زهــــرا


Top Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه

Seo Analytics
پیج رنک گوگل